Novinky, Strana 2

Jak vybrat cyklopočítač? Poradíme vám

Jak vybrat cyklopočítač? Poradíme vám

Patří cyklistika k vašim oblíbeným koníčkům, nebo dokonce na kole jezdíte profesionálně? V tom případě vám kromě kvalitního kola přijde vhod cyklopočítač. Jaký je základní rozdíl mezi cyklopočítačem a cyklonavigací a na základě čeho vybrat ten správný model?

Praktičtí pomocníci na cyklistiku: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Při výběru cyklopočítače můžete narazit nejen na klasický cyklopočítač, ale také na cyklopočítač s jednoduchou navigací a navigace, které mají i funkci cyklopočítačů. Jaké jsou mezi těmito zařízeními pro cyklisty rozdíly?

NÁŠ TIP: Hledáte dárek pro cyklistu? Podívejte se na naše tipy, které udělají radost všem milovníkům cyklistiky.

Cyklopočítače

Cyklopočítače, nazývané i jako cyklistické počítače, počítače na kolo nebo cyklocomputery, jsou určené k měření základních parametrů jízdy na kole, ať už se jedná o měření průměrné, maximální nebo aktuální rychlosti, měření celkových ujetých kilometrů, měření celkové doby jízdy nebo měření spálených kalorií.

Cyklopočítače s jednoduchou navigací

Jak už ze samotného názvu vyplývá, cyklopočítače s navigací kromě výše uvedených základních funkcí disponují i GPS. Cyklopočítač s GPS vás tak dokáže při jízdě i navigovat. Cyklopočítače s navigací bývají obvykle dražší než cyklopočítače bez GPS.

GPS navigace na kolo s funkcí cyklopočítačů

Pokud od zařízení na cyklistiku primárně požadujete, aby disponovalo pokročilejšími navigačními funkcemi a přehlednými mapami, doporučujeme se podívat po navigacích, které zároveň nepostrádají všechny důležité funkce cyklopočítačů. K nejoblíbenějším navigacím na kolo patří cyklonavigace Garmin, které lze navíc využít i při tréninku na cyklotrenažéru Tacx. Navigace na kolo jsou zpravidla z výše uvedených zařízení nejdražší.

pulsmetry-vybirame-cyklopocitac-012024-2
Špičková navigace na kolo Garmin Edge 840.

Jak vybrat počítač na kolo?

Máte jasno v tom, že pro vás bude ideální variantou cyklopočítač? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru zaměřit.

NÁŠ TIP: Kromě cyklopočítače vám při jízdě na kole přijdou vhod i sportovní hodinky a LED světlo na kolo.

Základní funkce

K základním funkcím cyklopočítačů patří měření aktuální, průměrné a maximální rychlosti, ujeté vzdálenosti, času jízdy a měření spálených kalorií. Počítače na kolo, které jsou vybavené pouze základními funkcemi, patří k těm nejlevnějším. Jejich cena začíná už na několika stokorunách.

Pokročilejší funkce

Některé modely cyklistických počítačů jsou vybavené pokročilejšími funkcemi, ke kterým se řadí například měření teploty a tlaku, měření tepové frekvence (tato funkce vyžaduje doplňkový hrudní pás či senzory na řídítkách kola) či režim více kol. V některých případech cyklistické počítače disponují i tréninkovými funkcemi nebo technologií Bluetooth či WiFi, díky které je možné zařízení propojit s chytrým telefonem.

GPS

Velmi užitečnou pokročilou funkcí počítačů na kolo je GPS, díky které zařízení zaznamenává ujetou trasu. Modely s GPS jsou často vybavené také mapami a navigací pro cyklisty.

Displej

Při výběru cyklopočítače se zaměřte i na displej. Některé displeje jsou podsvícené. Setkat se můžete i s dotykovými displeji nebo barevnými displeji. Na základě velikosti displeje je možné cyklistické počítače rozdělit na malé, střední a velké. Za zlatou střední cestu se dají považovat cyklopočítače s úhlopříčkou okolo 2,5", které jsou také nejprodávanější.

Drátové a bezdrátové cyklopočítače

Cyklopočítače se dělí na drátové a bezdrátové. Výhodou drátových cyklistických počítačů je nižší cena a okamžitý přenos. Nevýhodou je však náročnější instalace a skutečnost, že se může kabel časem poškodit. K výhodám bezdrátových cyklistických počítačů se řadí snazší instalace, nehrozí také přerušení kabelu. Nevýhody spočívají ve vyšší ceně a přenosu s malým zpožděním.

Výdrž baterie

Důležitým parametrem je i výdrž baterie. Pokud chcete, aby byla výdrž co nejdelší, doporučujeme zvolit modely s hybridním solárním dobíjením, jejichž výdrž se pohybuje i okolo 20 hodin.

pulsmetry-vybirame-cyklopocitac-012024-3
Na delších vyjížďkách oceníte dlouhou výdrž baterie cyklopočítače.

Cena

Většina cyklistů se při výběru pochopitelně zaměřuje i na cenu. Cyklocomputery je možné rozdělit do několika cenových kategorií, ty nejlevnější stojí od několika set korun do 2 000 Kč. V cenové kategorii od 2 000 do 5 000 Kč najdete zařízení s pokročilejšími funkcemi a dlouhou výdrží baterie. Do kategorie nad 5 000 Kč spadají špičkové cyklistické počítače, které potěší i náročnější a profesionální cyklisty.

NÁŠ TIP: Neholdujete zimní cyklistice? Udržte se v kondici a připravte se na letní sezónu s profesionálním cyklotrenažérem nebo rotopedem.

Osvědčená značka

Při výběru cyklopočítače je dobré vzít v potaz i výrobce. Velmi oblíbenou volbou cyklistů jsou cyklopočítače Sigma a cyklopočítače Garmin, které jsou spojené s pozitivními zákaznickými recenzemi a jsou dostupné hned v několika cenových kategoriích.

Pokud se nechcete při nákupu cyklopočítače spálit, doporučujeme vyhnout se supermarketům, kde často nabízejí počítače na kolo nízké kvality. Zařízení zakupte ve specializované prodejně.

Tacx Neo 3M Smart Trainer – připravte se na jízdu plnou emocí

Tacx Neo 3M Smart Trainer – připravte se na jízdu plnou emocí

Společnost Tacx, jejíž vlastníkem je od roku 2019 Garmin, dnes patří v cyklistickém světě mezi věhlasné značky. Její trenažery se těší oblibě již mnoho let, ale zmíněný věhlas značce přinesla unikátní řada NEO.

Zcela oprávněně lze říct, že tato řada chytrých cyklotrenažerů společně s tréninkovými aplikacemi přepsala pravidla dříve tolik neoblíbené jízdy na trenažérech.

Tacx uvedením novinky Tacx Neo 3M Smart Trainer začíná psát čtvrtou kapitolu této tréninkové revoluce. A i když by vzhledem k technologickému náskoku vůči konkurenci nemusel, pod taktovkou Garminu „šlape do pedálů“ s maximálním úsilím, aby se nadšený cyklista mohl na indoorový trénink těšit ještě více než dosud.

Kompletní obsah balení Kompletní obsah balení

V čem je řada NEO vlastně unikátní?

Naprostá většina trenažérů je založena na principu setrvačníku. Ten najdeme u trenažerů za 10 ale i za 100 tisíc korun. Tento systém v kombinaci například s indukční brzdou umí zajistit velmi přesné dávkování zátěže. Pokud se navíc jedná o model propojitelný s tréninkovou aplikací pro virtuální jízdu, kromě kvalitní cyklistické přípravy umí přinést i velkou porci zábavy. Naráží ale na spoustu technických limitů, kvůli nimž si stále připadáte tak trochu, jako byste jeli v laboratoři, ale ne venku. Úplně ideální to není ani s hlučností takových trenažerů. S intenzitou jízdy stoupá v některých případech nepříjemný dunivý zvuk, který může vadit i „citlivým“ sousedům.

Tacx Neo nabízí zcela jiný a na trhu unikátní brzdný systém kombinující 32 velmi silných neodymových magnetů a vyspělou řídicí elektroniku. Tento princip přináší proti výše uvedenému systému se setrvačníkem řešení všech jeho negativ.

Rozsah zátěže je tak velký, že ani profesionální cyklista nejvyšší výkonnostní kategorie nenarazí na jeho limity. 2 000 wattů budete u jiných modelů hledat marně a když najdete, narazíte na jiné limity.

Simulace jízdy do kopce, ale i z kopce, konkrétně v rozsahu -5 až 25 % je také nekompromisní. To nenápadné znaménko minus ovšem hraje zcela zásadní roli. Pokud venku zdoláte náročné stoupání, těšíte se na následující úlevu v podobě sjezdu. Jenže na tu můžete v případě většiny trenažerů zapomenout, nikoliv však u řady Tacx NEO. Při sjezdu vám systém aktivně pomáhá, jako kdybyste si užívali reálný sjezd. Systém v kombinaci s bleskurychlou elektronikou reaguje na sebemenší podněty z trasových údajů a vašeho úsilí. Výsledkem je, že každé šlápnutí může být trochu jiné, podobně jako když jedete zvlněným terénem.

Přirozená setrvačnost, kterou umí NEO zachovat, je dalším střípkem do mozaiky odlišnosti od setrvačníkových trenažerů. U nich se udává hmotnost setrvačníku nebo tzv. valivé hmoty. Podle uvedené hodnoty lze částečně odvodit, jak velkou zátěž trenažer zvládne zprostředkovat. Úskalí spočívá v tom, že zmíněnou hmotu je třeba nejprve „rozpohybovat“ a její následná setrvačnost úplně neodpovídá tomu, jak se chová naše kolo při jízdě venku, což má za následek výše zmíněný „laboratorní“ pocit. Proti tomu systém NEO reaguje naprosto přirozeně a rychle. Poznáte to při každém nástupu šlapání v konkrétní moment. Jediné, co neucítíte, bude vítr.

Pověstnou třešničkou na dortu je potom schopnost simulace povrchu. Pokud připojená aplikace a zvolená trasa tuto funkci podporuje, budete cítit prokluz při jízdě po štěrku nebo klepání do pedálů na dlažbě. To je asi jediný moment, kdy začne být trenažer cíleně hlučný. Funkci lze ale regulovat nebo zcela vypnout.

 

Mechanické tlačítko pro párování, odpojení a reset / Indikátor stavu trenažeru | „Přiznané“ logo Garmin Mechanické tlačítko pro párování, odpojení a reset / Indikátor stavu trenažeru | „Přiznané“ logo Garmin

Zatímco předchozí tři generace (TACX NEO, TACX NEO2 a TACX NEO 2T) od sebe konstrukčně a vzhledově poznáte až při důkladném zkoumání, novinka 3M je jiná už na první pohled. Viditelnou novinkou je tedy i logo Garmin na boku.

Co je tedy nového proti předchozí generaci?

  • Stabilnější konstrukce a integrované Motion Plates
  • Kazeta je součástí balení
  • Praktické madlo pro přenášení
  • Komfortnější systém skládání
  • Hardwarové tlačítko pro párování / odpojení / reset
  • Indikátor stavu trenažeru
  • WI-FI a síťové připojení
  • Integrovaný zdroj
  • Nová elektronika a inovovaný systém chlazení
  • Oboustranná podložka pod přední kolo

Motion Plates

Motion Plates jsou tzv. nestabilní základny, které jsou dostupné jako samotný díl pro modely řady NEO všech předchozích generací. Verze NEO 3M je má integrované ve svém těle s možností aretace. Nestabilní základny ještě více přibližují jízdu realitě, protože celý systém tak trochu „plave“ a pohybuje se v podélném směru. Dochází tak sice k malé ztrátě přeneseného výkonu do pedálů, ale trenažer má jistou vůli a zmíněný pohyb jezdce nutí zapojovat více střed těla pro vyvažování lehké nestability podobně, jako je tomu na kole. Zvláště při delším tréninku je jízda šetrnější k pohybovému aparátu, protože se nejedná o strnulou jízdu. Snižuje se tak například riziko bolesti zad. Mnoho uživatelů, kteří si Motion Plates koupilo samostatně k již dříve zakoupenému trenažeru, má tuto zkušenost.

Osobně jsem Tacx Motion Plates u modelu NEO 2T používal pro rovinatější trasy, kde vše působí opravdu přirozeně. U výrazně kopcovitých profilů je pohyb příliš intenzivní a již mi tak přirozený nepřipadá. Tím, že u novinky jsou základny integrované do těla trenažeru a mají možnost aretace, není problém jejich funkčnost zapnout nebo vypnout i během jízdy. Během testování jsem to zkoušel několikrát a nezabere to více času, než dání přednosti při vjezdu na hlavní silnici.

Proti kombinaci Neo 2T a Motion Plates je u novinky znát určitý posun k lepšímu. Celý systém se při aktivních nestabilních základnách chová zase o něco přirozeněji.

Je to zřejmě dáno i celkově přepracovanou konstrukcí, kdy je vše lépe sladěno a lze pozorovat trochu jinou vůli trenažeru při pohybu do stran. Nová konstrukce se ve výsledku podílí na lepším pocitu z jízdy a šetrnějším uchycení kola. Nutno ale říct, že přes časté obavy a dotazy zákazníků jsme se nikdy nesetkali s tím, že by v reálu nastal nějaký problém při uchycení karbonového kola do předchozích generací trenažeru.

Srovnání modelů Neo 3M a Neo 2T Srovnání modelů Neo 3M a Neo 2T

Kazeta součástí balení

Tacx ve snaze usnadnit uživatelům instalaci kola k novému modelu přibalil rovnou jednu z nejběžnějších kazet 11s 11-32. Je to samozřejmě trochu loterie, protože pokud máte na kole kazetu s jiným počtem pastorků nebo s jiným rozsahem, budete si kazetu muset stejně pořídit a tu již instalovanou sundat.

Zatímco u ořechu standardu Shimano/Sram, který je součástí všech modelů, máme zkušenost, že vyhovuje přibližně 3/4 kupujících, u kazety tato úspěšnost bude určitě výrazně menší. I tak ale snahu výrobce chválíme. Stále platí, že na trenažer lze osadit kazety s 8 až 12 pastorky. Upnout lze silniční kolo, gravel i MTB. Použít lze rychloupínák i pevnou osu.

Stejně jako u všech Tacx trenažérů i zde platí, že je můžete rozšířit o řadu doplňků - Tacx tréninkové pláště, stojany a držáky, redukce a ořechy a další Tacx příslušenství.

Kazeta 11s 11-32 je součástí balení Kazeta 11s 11-32 je součástí balení

Integrované madlo pro přenášení a snadnější sklápění

Zdánlivá drobnost, která potěší. Téměř každý, kdo viděl někdy předchozí NEO 2 / 2T a následně ho potěžkal, byl zaskočen jeho hmotností. Vidíte relativně malou, plastově vyhlížející věc a vůbec nečekáte, že její hmotnost je téměř 25 kg. Při případném přenášení sklopeného Nea řešíte, jak ho vlastně chytit. 3M tohle řeší naprosto jednoduše a elegantně madlem v horní části. Při testování, kdy jsme zkoušeli uchycení více typů kol a neustále 3M někam posouvali a přenášeli, jsme to ocenili. Stejně tak snazší systém sklápění a vlastně i integrované Motion Plates. Z hlediska manipulace je 3M i přes nepatrně větší rozměry a hmotnost mnohem přívětivější než předchozí modely.

Praktické madlo pro přenášení Praktické madlo pro přenášení

Integrovaný zdroj napájení

Další drobností zlepšující uživatelský komfort je integrované napájení do těla trenažeru. Externí napájecí zdroj může být výhodou v případě, že u něho dojde k nemechanickému poškození, to se ale téměř nestává. Externí napájecí zdroj se často zapomene na chatě nebo se po sezóně někam založí a potom složitě hledá. Rovněž vzniká určité riziko mechanického poškození konektoru. Proto připojení klasickým napájecím kabelem používaným u řady dalších spotřebičů přímo do těla trenažeru jednoznačně chválíme.

Mechanické tlačítko pro párování, odpojení a reset

Možná se nyní ptáte, proč tady vůbec zmiňuji ovládací tlačítko. Předchozí generace žádné totiž nemají. Snaha o přílišnou jednoduchost občas přinesla spíš komplikaci, kdy v případě nějakého problému bylo nutné vše řešit přes aplikaci, v krajním (velmi výjimečně) případě se musel nechat trenažer „odležet“ 24 hodin bez napětí, aby došlo k jeho resetování. Nyní je k dispozici tlačítko, jehož krátkým stisknutím vyvoláme Bluetooth párování trenažeru, delším stisknutím (5s) odpojení trenažeru od ostatních zařízení a ještě delším přidržením tlačítka (10s) provedeme reset do továrního nastavení.

Zvláště funkce odpojení trenažeru řeší praktickým a rychlým způsobem nesoulad chování některých tabletů nebo telefonů s aplikacemi. Trenažer neumí být v jeden moment přihlášen ke dvěma aplikacím. Některé telefony nebo tablety nechají původně připojenou aplikaci běžet na pozadí i po spuštění jiné aplikace (například Garmin Tacx Training a Rouvy). Uživatel se snaží připojit trenažer k druhé aplikaci, ale ten se stále hlásí k té původní.

Otoční ovladač aretace integrovaných nestabilních základem Motion Plates Otočný ovladač aretace integrovaných nestabilních základen Motion Plates

Indikátor stavu trenažeru

Barevná dioda ukazuje aktuální stav trenažeru. Bílá barva značí, že je trenažer „pod proudem“, ale není k ničemu připojen. Modrá barva je pro připojení přes Bluetooth, zelená pro ANT+, žlutá pro WI-FI nebo připojení síťovým kabelem, červená je určena pro chybovou hlášku. Opět se jedná o drobnost zvyšující uživatelský komfort. Zvláště v případě, že v rámci rodiny připojujete průběžně k trenažeru více tabletů nebo zařízení Garmin, třeba chytré hodinky.

Nová elektronika a chlazení, ještě nižší hlučnost.

Kdykoliv jsem mluvil se zákazníkem, který se k nám chystal přijet vyzkoušet NEO 2T a jeho hlavním důvodem testování byl strach z hlučnosti, jsem věděl, že bude zaskočený. Po nasednutí na naše testovací kolo neslyšel totiž kromě cvakání řetězu téměř nic. I když šlapal do pedálů ze všech sil, stále slyšel jen řetěz a slabé hučení trenažeru. Vždy potom zavládne nadšení, že je problém se sousedy vyřešen a starý trenažer půjde z domu. Inženýři Tacxu mají zřejmě dojem, že i v této oblasti je co zlepšovat. 3M je reálně opravdu o něco tišší než 2T. Při testování jsme se na tom všichni shodli, v reálném čase jsme se snažili oba trenažery opakovaně porovnávat. Pravdou ale zůstává, že výslednou hlukovou hladinu výrazně ovlivníte „odladěním“ řetězu a přehazovačky na kole. Pokud máte některou ze starších generací Neo, nebude pro vás nižší hlučnost argumentem pro výměnu. Pokud budete přecházet ze staršího setrvačníkového nebo snad ještě odporového trenažeru, nebudete věřit svým uším.

Testování Testování

Plusy

  • Věrná simulace jízdy z kopce i do kopce
  • Přirozenější chování Motion Plates než u předchozí generace
  • Tichý chod v jakémkoliv prostředí
  • Snadné přenášení a manipulace
  • Konektivita cyklotrenažéru a uživatelský komfort

Mínus

  • Vyšší cena než u předchozího modelu

Koupit / Nekoupit?

Mám Tacx Neo2 / 2T, mám důvod koupit Tacx Neo 3M Smart Trainer?
Na to není jednoznačná odpověď. Pro většinu uživatelů starších verzí řady NEO to smysl dávat nebude, protože základ je stejný. Pokud vám uživatelsky u „staršího Nea“ nic neschází, rozdíl v jízdě není určitě takový, abyste museli investovat do nového modelu. Pokud vám to ale možnosti dovolují a zmíněná uživatelská vylepšení oceníte, litovat nebudete.

Rozhoduji se mezi Tacx Neo 2T Smart a Tacx Neo 3M Smart Trainer
Tady je odpověď jednodušší. Pokud nemáte žádný trenažer nebo přecházíte ze staršího setrvačníkového modelu (nebo snad odporového), bude pro vás pořízení 2T nebo 3M v každém případě přestup do první třídy. Koupí 3M si připlatíte za nadstandard, který možná nepotřebujete, ale který dokáže celkový dojem výrazně vylepšit. Je to jako když si na dovolené připlatíte za lepší pokoj, výhled na moře nebo All Inclusive. Na vyšší cenu druhý den zapomenete a dovolenou si užijete naplno.

Dále vám poradíme, jak vybrat cyklistický trenažér, jakým dárkem potěšit cyklistu nebo jaký je rozdíl mezi cyklotrenažérem a rotopedem.

Jak vybrat fitness oblečení a doplňky pro optimální trénink

Jak vybrat fitness oblečení a doplňky pro optimální trénink

Chystáte se začít svou fitness cestu, ale nevíte, kde začít? V tomto komplexním průvodci probereme vše od výběru správného sportovního oblečení přes strategie pro udržení motivace až po využití chytrých hodinek pro sledování vašeho pokroku. Představíme vám také důležité aspekty výživy a hydratace, které jsou klíčové pro dosažení vašich fitness cílů. Ať už jste úplný začátečník nebo hledáte způsoby, jak oživit svůj stávající tréninkový plán, náš článek vám poskytne vše potřebné pro úspěšný start a udržení vaší cesty ke zdraví a kondici.

Rady pro začátečníky

Pokud jste úplným začátečníkem v oblasti fitness, je důležité začít správně. Nejdříve si stanovte realistické cíle, které jsou dosažitelné a měřitelné. Například místo toho, abyste si řekli „chci zhubnout“, zkuste stanovit cíl „chci zhubnout 5 kg během dvou měsíců“.

Začněte pomalu a postupně zvyšujte intenzitu a délku cvičení, aby vaše tělo mělo čas se přizpůsobit. Důležité je také naučit se správné formy cviků, což pomůže předejít zraněním. Nebojte se hledat pomoc u odborníků, jako jsou osobní trenéři, kteří vám mohou poskytnout cenné rady a přizpůsobený tréninkový plán. Konečně, buďte trpěliví a nečekejte okamžité výsledky; zlepšení fyzické kondice je dlouhodobý proces.

Správný materiál a střih je základ úspěchu

Oblečení na cvičení se vyrábí z různých materiálů - bavlny, polyesteru, funkčního materiálu, merino vlny atd. Jaký materiál tedy vybrat, když existuje tolik možností? Zaměřte se na aktivitu, kterou chcete vykonávat. Zde jsou tipy, pokud se chcete věnovat fitness cvičení.

Materiál

Bavlna je přírodní materiál a je na těle opravdu příjemná a měkká. Velkou nevýhodou je, že saje pot a velmi dlouho usychá, takže budete v mokrém oblečení, a to rozhodně není ideální, hlavně v zimě. Dejte si pozor na oblečení ze 100% bavlny nebo je používejte v situacích, kdy se nebudete moc potit, např. jóga a protahování.

Na druhou stranu funkční materiály se dokáží spolehlivě přizpůsobit dané aktivitě a někdy i dokonce teplotě. Kombinují v sobě různá syntetická vlákna (např. polyesterová), aby se dosáhlo toho nejlepšího výsledku. Existují varianty na celoroční nošení a i ty, které vás v zimě ohřejí a v létě ochladí. Záleží na tom, jakou směs výrobce použijete. Doporučujeme sledovat cedulky a popisky konkrétního zboží. Obrovskou výhodou je, že materiál nejen pot nasaje a izoluje od kůže, ale také rychle schne. Díky tomu se budete cítit komfortně po celou dobu pohybu. Menší nevýhodou je to, že je takové oblečení dražší, ale rozhodně se vyplatí.

Ještě o něco dražší, ale za to přírodní, je merino vlna. Merino vlna se vyrábí z vlny speciálního plemene ovcí, známého jako merino. A je naprosto perfektní na aktivity, kde se tolik nepotíte, ale na druhou stranu trvají i několik hodin nebo dní, např. výlety, výšlapy. Odvod potu je postupný a termoregulace excelentní. Bakterie se v tomto materiálu skoro nemnoží a trvá opravdu dlouho, než si všimnete výraznějšího zápachu.

Střih

Krátce ještě rozvedeme střihy. Každý se cítí pohodlně v něčem jiném, takže se nedá s jistotou říct, co vám bude vyhovovat. Určitě ale doporučujeme zjistit, jak to mají značky s číslováním. Bohužel totiž není jisté, že když vám sednou legíny velikosti S od jedné značky, bude vám S u jiné. E-shopy v popisu občas uvádí, že je velikost větší/menší než obvykle, tak se tím snažte řídit. Nebojte se také velikosti vybírat podle použitého materiálu, některé látky jsou přirozeně více elastické než jiné.

Jak udržet motivaci?

Udržet si motivaci pro pravidelné fitness cvičení je někdy těžší než samotné cvičení. Je důležité stanovit si realistické cíle, které jsou dosažitelné a měřitelné. Mít jasný plán a postupně zvyšovat intenzitu cvičení může pomoci udržet zájem a předcházet vyhoření. Najít si cvičebního partnera nebo se připojit ke skupinovým lekcím může také zvýšit odpovědnost a poskytnout sociální podporu.

Odměňování se za dosažené milníky může být další motivací, ať už je to nový kousek oblečení na cvičení nebo relaxační den. Pamatujte, že motivace se může měnit, a je důležité být k sobě shovívavý a přizpůsobovat své fitness cíle a plány tak, aby odpovídaly vašemu aktuálnímu životnímu stylu a potřebám.

Sledování pokroku pomocí hodinek

Sport není jen o oblečení, ale také o sledování vašeho pokroku. A neznamená to, že to musíte přehánět a vše přísně sledovat. Přesto je skvělé mít přehled o tepové frekvenci, ušlých krocích a monitorovat si spánek.

Tyto body mají na celkové zdraví poměrně velký vliv, takže neškodí mít přehled a případně se podle nich zařídit. Nezapomínejte ani na sledování sportovní fitness aktivity. Díky tomu je dosahování nastavených cílů jednodušší a nejde pouze jen o náhodné tréninky „bez ladu a skladu“. Chytré hodinky Garmin vám po skončení aktivity ukáží všechny možné přehledy, které si navíc můžete mnohem detailněji prohlédnout v aplikaci a porovnávat je.

Chytré hodinky si vybírejte nejen podle vzhledu, ale i nabízených funkcí. Velmi často se pak liší i cena, takže se vyplatí se zamyslet, co opravdu využijete, co je pro vás esenciální vlastnost a co tolik nevyužijete. Hodinky lze samozřejmě propojit s telefonem a sledovat příchozí notifikace, zprávy a hovory. Některé modely dokonce nabízí i spolehlivou navigaci a nastavení bodů zájmu, takže vás dovedou zpět. Více se o výběru fitness hodinek dozvíte zde.

Psychologické aspekty cvičení

Kromě fyzických výhod je důležité si uvědomit i psychologické přínosy pravidelného cvičení. Fyzická aktivita prokazatelně snižuje stres, zlepšuje náladu a posiluje duševní zdraví. Endorfin, který se uvolňuje během cvičení, je přírodní hormon štěstí, který pomáhá bojovat proti úzkosti a depresi.

Navíc pravidelné cvičení může zlepšit kvalitu spánku, zvýšit sebevědomí a posílit celkovou psychickou odolnost. Tento aspekt je zvláště důležitý v dnešním uspěchaném a často stresujícím světě, kde hledání rovnováhy mezi fyzickou a duševní pohodou je klíčové pro udržení zdravého životního stylu.

Jaké cvičební pomůcky a vybavení vybrat

Cvičit doma není zas tak složité. Stačí mít doma pár pomůcek a snadno si vytvoříte full body workout. Mezi základní cvičební pomůcky patří:

  • set činek
  • gumy s různou úrovní zátěže
  • kettlebell
  • stálky/madla na kliky
  • podložka nebo pěnové puzzle

Trénink si s trochou zkušeností vymyslíte sami, nebo se podívejte na internet, případně na Youtube, kde jsou tisíce domácích workoutů, a to pro muže, ženy ale i děti. Společné cvičení utuží nejen zdraví, ale také vztahy.

Kromě tréninků tam najdete i návody, jak s jednotlivými pomůckami vůbec cvičit a jak je používat. Možná vás překvapí, na kolik způsobů je lze využít a co všechno s nimi jde trénovat.

Nezapomínejte na výživu a hydrataci

Se zvýšenou sportovní aktivitou se pojí dostatečná hydratace a vyvážená strava. Tělo během sportu ale i mimo něj potřebuje doplnit živiny a vodu a regenerovat, aby příště dosáhlo ještě lepších výsledků.

Během sportu pijte dostatečné množství neperlivé vody, můžete ji obohatit o elektrolyty, případně rovnou popíjet iontový nápoj s obsahem elektrolytů, vitamínů a aminokyselin. Mezi elektrolyty řadíme např. draslík, vápník, hořčík a sodík. Tyto látky se během pocení vylučují a je dobré je pro intenzivnější trénink doplňovat.

Po tréninku nezapomeňte přijmout dostatečné množství bílkovin, které se podílí na stavbě svalové hmoty a její opravě po náročné zátěži.

Přirozená aktivita je někdy víc než ta sportovní

Možná vás to překvapí, ale přirozená aktivita je důležitější než ta sportovní. Přirozeně aktivní lidé jsou na tom se zdravím často lépe než ti, kteří celý den sedí u počítače a 4x týdně jdou na hodinu do posilovny.

Pravidelné procházky, chůze a manuální práce je pro tělo velmi prospěšná a dokáže tělu dát opravdu hodně. Od zdraví srdce přes protažení až po zdravé klouby.

Nebojte se svůj den udělat přirozeně aktivnější. Při práci u počítače se pravidelně zvedejte a trochu se protáhněte nebo vystupte o zastávku dřív a dojděte pěšky domů. Dobrým parťákem může být pejsek. Pokud máte zahradu, rozhodně na procházky s chlupatým kamarádem nezapomínejte a běžte se 2x denně projít. Uděláte něco pro sebe, ale i pro svého pejska, který se bez objevování a socializace prakticky neobejde.

Snažte se být aktivnější a uvidíte, že se váš zdravotní stav a pravděpodobně i váha posunou tam, kam potřebujete. Důležité je to ale nepřehánět a mít i dny, kdy opravdu odpočíváte, a hlavně kvalitně spíte.

Expres Test - Garmin Forerunner 935

Garmin Forerunner 935 je na trhu už druhým rokem, přesto se stále jedná o nejlépe vybavený sportovní model s hmotností pod 50 g. Kromě nízké hmotnosti a špičkové výdrže baterie  také výrazně padá jeho cena. A to je problém ... problém pro jeho konkurenty. 

Garmin Forerunner 935 navazuje na úspěšné modely Forerunner 910XT a Forerunner 920. Zvláště model 910XT lze s odstupem času považovat za ikonický mezi top modely sporttesterů.